Главная » Статьи » СЦЕНАРИИ, РАЗРАБОТКИ УРОКОВ » Нестандартные уроки

урок з ліплення

Тема №12   Робота з глиною.

 

Заняття №4

 

Тема заняття   Оздоблення керамічних виробів.

 

Мета : Познайомити учнів з оздобленням керамічних виробів, з древньою  

професією кераміста, сприяти виробленню навичок розмальовування 

керамічних виробів.

Розвивати тактильні відчуття, дрібну моторику, окомір, уяву, зв`язне мовлення, поповнювати словарний запас учнів.

Виховувати зосередженість, працелюбність, терпіння, вміння відчувати красу, створювати її, привчати до акуратності.

 

Соціалізаційна. Допомогти усвідомити учням, де можуть бути застосовані

набуті на уроці знання та вміння.

 

Завдання уроку. На цьому уроці ми з вами розмалюємо вироби, які виготували на попередніх уроках.

Потім ви повинні будите розповідати про все, що ви робили на уроці, використовуючи нові вивчені вами слова.

 

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань навичок і умінь.

 

Обладнання у учня. У кожного на робочому місці підкладна дошка, сухі вироби

 з глини, виліплені учнями на попередніх уроках, пензлі, фарби, посудини з водою, фланелька для миття і витирання пензлів, зразки декору, підставки для пензлів.

 

Обладнання у вчителя. Комп`ютер, диск "Оздоблення керамічних виробів",

картки з питаннями для відповідей

До уроку підготовлена виставка керамічних виробів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Структура уроку

1.Організація групи.

1.Організованний вхід, ,вітання, рапорт чергового, одягання  спецодягу.

2.Повідомлення теми та завдань уроку вчителем.

2.Основна частина.

1.Актулізація опорних знань. Графічний диктант.

2.Пояснення нового матеріалу.

а)Розповідь вчителя з елементами бесіди.

б)Запис нових слів у зошитах.

в)Перегляд фільму "Оздоблення керамічних виробів".

3.Рухавка.

4.Закріплення матеріалу.

а)Робота в групах .Колективно підготувати відповіді на питання  дані  вчителем.

3.Заключна частина.

Підсумок теоретичної частини заняття. Коментування учителем участі учня на  

 уроці, оголошення оцінок.

2-й урок.

Практична робота.

Тема. Розмальовування акварельними фарбами виробів з глини,

зроблених на уроках.

1.Вступний інструктаж.

1.Повідомлення змісту роботи та завдань.

2.Повторення правил з техніки безпеки при роботі з фарбами.

3.Повідомлення вчителем прийомів розмальовування, демонстрація зразків декору.

2.Виконання роботи учнями. Поточний інструктаж за потребою.

3.Заключний інструктаж.

1.Звіт кожного учня за схемою.

а)Яку роботу ти виконував?

б)Якими інструментами та матеріалами користувався?

в)Чи сподобалася тобі твоя робота?

2.Колективне визначення найкращої роботи.

3.Оцінка робіт учнів вчителем.

4.Прибирання робочих місць.

5.Організоване закінчення заняття.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хід заняття

 

1.Вступне слово вчителя.

 

Діти, ми з вами зараз працюємо над великою темою: "Робота з глиною". Ви вже навчилися готувати глину до роботи, щоб з неї можна було ліпити різні вироби.

Ви вже ліпили такі вироби як: овочі, фрукти, посуд, ліпили на вільну тему.

 Сьогодні ми продовжуємо спілкування з глиною, з цим чудовим витвором природи.

 Що вам дасть спілкування з глиною?

Керамічна справа виховує зосередженість, працелюбність і терпіння. Вона робить рухи вмілішими й слухняними, очі – спостережливішими, уяву – розвиненішою.

 Вона водночас формує навички скульптора (мислити пластичною мовою),графіка

 (вдало обирати малюнок декору, його розуміння),живописця (правильно визначити колірне  вирішення твору, малювати). Отже ти стаєш причетним до мистецтва, прилучаєшся до  його таїни. І чи не найголовніше – вона дарує відчуття радості від можливості   самовираження, плекає художній смак, прищеплює віру у свої здібності й насолоду  від творення краси. Зустріч з прекрасним – завжди радість.

А вміння відчувати красу, створювати її знадобиться вам у житті, щоб

зробити своє помешкання затишним, красивішим. Красу народжує майстерність.

 А майстерність народжується працею. Отже починаємо працювати

. Тема сьогоднішнього заняття:

"Оздоблення керамічних виробів"

На цьому занятті ми познайомимося з прийомами оздоблення керамічних виробів на виробництві, а потім під час виконання практичної роботи розмалюємо вироби які ви

виготували на попередніх уроках. В кінці заняття кожен з вас повинен буде розповісти

про все що ви робили на уроці, використовуючи  нові вивчені вами слова.

А зараз відкрийте зошити і запишіть тему заняття. Впродовж уроку ви будете

 записувати  в зошити нові слова.

 

 

 

Записи в зошитах

Оздоблення – це прикрашування виробу. Оздобити, значить зробити виріб красивішим.

Ангоби-це фарби з глини з різними домішками.

Полива-глина з домішками подрібненого скла.

Теракота - неполив`яний  виріб, випалений без поливи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Основа частина.

 

Перш ніж приступити до вивчення нового матеріалу, давайте згадаємо, що ми вивчали

 на попередніх уроках. Проведемо графічний диктант. Я буду задавати вам питання, а

 ви на картках будите ставити відповіді у вигляді стрілочок навпроти номеру запитання. Якщо  відповідь: "Так" - стрілочка вниз, а якщо відповідь: "Ні" -  стрілочка вгору.

(Див. додаток.  Графічний диктант. Взаємоперевірка графічного диктанту, оголошення результатів.)

А тепер приступаємо до вивчення нового матеріалу. Слухайте уважно, запам`ятовуйте,

 а  після моєї розповіді і перегляду фільму вам потрібно буде відповісти на запитання.

(Запитання даю на картках.)

1.Як називається фарба з глини якою розмальовують керамічні вироби?

2.Чим наноситься фарба на поверхню?

3.Коли треба приступати до розписування глиняних виробів?

4.Що таке полива?

5.Для чого глиняні вироби покривають поливою?

6.Якими стають ангоби після випалювання?

7.Як називається виріб випалений без поливи?

 

Зміст навчального матеріалу

Розповідь вчителя.

Діти, подивіться на виставку керамічних виробів. Тут ви бачите глиняні іграшки, сувеніри, глиняний посуд. Ці речі приваблюють погляд своєю простою формою, самобутнім  орнаментом, яскравими барвами.

З давніх - давен люди ліпили з глини посуд, прикраси та іграшки.

Виліплені вироби розписували спеціальними фарбами – ангобами.

Ангоби готують з окремих глин, перепалюючи їх у печах, щоб одержати певні кольори

 й відтінки(це ціла наука). До перепалених глин додають окиси різних металів. Так,

синій колір глини надають окиси кобальту і цинку; чорний – окиси титану,

марганцю і заліза; зелений – окис хрому і т,п.

Розписувати вироби ангобами треба тоді, коли виріб ще не зовсім висох, але й не одразу 

після ліплення тому, що надто сира глина під пальцями може деформуватися (сплющитися, зігнутися, змінити свою форму и т. п ). Найкраще розписувати через добу після завершення ліплення.

Для розмальовування ангобами користуються пензлями гумовими грушами або кульком

 (через отвір у його вершині видавлюють ангоб). Для кожного кольору треба мати

окрему грушу. В її отвір вставляють соломинки різних діаметрів.

Від діаметра соломинки залежить ширина штриха; якщо потрібний тонкий  штрих, тоді тоншу соломинку вставляють в товстішу.

Готову розписану річ треба сушити при звичайній кімнатній температурі не менше ніж тиждень. Після цього виріб просушують у лабораторній  сушилці  і термостаті.

Стан предмета можна перевірити на вагу: її кожного дня перевіряють і коли вона

перестає зменшуватися – виріб висох. Після висихання виробу колір розпису стає

блідим ,а після випалу набуває яскравості.

Розписану і випалену кераміку покривають поливою. Вироби можна покривати як прозорою,  так і темною поливою, а поєднання прозорої і кольорової поливи може дати цікаві результати.

При розписі треба залишати низ виробів без поливи, а якщо це випадково зроблено, низ

треба обтерти вологою ганчіркою. Якщо річ вже випалена – зачистити наждачним папером.

Другий раз випалюємо для того, щоб розтопилася полива і вкрила водонепроникною плівкою виріб.

Способів обробки кераміки дуже багато : лощіння, нанесення малюнку рельєфом або

вминання, глазурування, обробка в техніці сграфіто (продряпування малюнку) та ін.

Але, сьогодні ми більше уваги приділимо розмалюванню керамічних виробів.

 А зараз  подивимося фільм "Оздоблення керамічних виробів".

Ви певно втомилися ,діти? Зараз відпочинемо і проведемо гру – рухавку, але не

звичайну, а особливу. Під час рухавки вам потрібно буде скласти речення з слів які лежать у вас на столах.

Рухавка

 

Керувати рухавкою буде ведучий, якого вам потрібно буде обрати. Кожен з вас прочитає

 слово, яке написане у вас на картці, а потім визначити в якому порядку ви  повинні вишикуватись  біля дошки, щоб вийшло речення. В разі потреби ведучий поправить чергу. А доповідач прочитає речення, при цьому треба вміти слухати ведучого і не посваритись, вміти працювати   в колективі.

Ведучий – бригадир. Після закінчення школи ви будите працювати в різних колективах вам знадобиться уміння правильно поводитися в колективі, виконувати розпорядження керівників, або самим керувати колективом. Вчимося виконувати роботу швидко, якісно,  не сваритись.

 

А тепер, діти, розділимося на групи, порадьтеся між собою і дайте відповіді на питання які  я вам роздала на початку уроку.(Робота в групах)

 

3.Заключна частина.

Бесіда – Діти, про що йшлася сьогодні на уроці мова?

-             Що сподобалося вам більше всього?

 

Молодці! Ви добре попрацювали і отримали такі оцінки.(Оголошую і коментую оцінки)

А зараз, діти, відпочиньте. Після перевірки ми будемо розмальовувати вироби, які ви

виліпили на попередніх уроках.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категория: Нестандартные уроки | Добавил: defaultNick (07.05.2010)
Просмотров: 1360 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: